Objednat granule na míru
Pamlsky
Lososový olej
Konzervy
Chovatelské stanice
Správný postup krmení štěňat je vždy velkým otazníkem. Období, kdy štěně roste a vyvíjí se, je velmi důležité, a proto je dobré dodržovat při krmení štěňat určitá pravidla. Základem je zvolit kvalitní a nutričně vyvážené krmení, které uspokojí všechny nároky rostoucího organismu.
1. Štěně je zapotřebí krmit jinak než dospělého psa
Psí štěňata mají velmi citlivý zažívací trakt a malý žaludek, proto je nutností dávku krmiva na den rozdělit na menší porce a krmit tak vícekrát denně. Co se týče množství, řiďte se údaji doporučeného dávkování na krmivu. Počítejte však s tím, že jde pouze o doporučení, které je nutné přizpůsobit individualitě psa.
Tabulka krmení štěňat (kolikrát denně krmit stěně)
Štěně do 2 měsíců: | 5x – 6x denně |
Od 2 do 4 měsíce: | 4x – 5x denně |
Od 4 do 6 měsíce: | 3x denně |
Od 6 do 12 měsíce: | 2x denně |
Od 12 měsíců: | 1x – 2x denně |
2. Nekrmte štěně v okamžiku po jeho probuzení
Jakmile se pejsek probudí, je potřeba s ním jít okamžitě ven. Teprve až po vyvenčení a hraní mu můžete (s určitým časovým odstupem) podat misku s jídlem.
3. Dodržujte pravidelný režim krmení
U štěněte je velmi důležité vytvořit správný návyk přijmu potravy a tím předcházet zlozvykům jako je hltání a přejídání se. Časy podávání jídla dodržujte co možná nejpřesněji, psi mají rádi rutinu a jakýkoliv výkyv je může zbytečně stresovat. Určete jedno místo, kde ho u jídla nebude nic rušit. Granule pro štěně nenechávejte v misce k dispozici po celý den. Učte pejska již do malička, že krmení dostane jen na určitou dobu. Tím zabráníte, aby si do budoucna vytvořil zlozvyk v podobě nedojídání či vybírání, jelikož by měl pokaždé jistotu, že v misce něco najde. Zároveň budete mít kontrolu nad tím kolik toho snědl a kdy, což je pro dodržení klidového režimu klíčové. Někdy se stane, že štěně při každém krmení nechá pár granulí v misce, nepropadejte však panice. Snědlo to množství, které v tu chvíli potřebovalo. Zbytek mu určitě neschovávejte na později. Vždy nachystejte čerstvé krmení a správnou dávku.
4. Po každém krmení nechte štěně v klidu trávit a odpočívat
Dodržujte u štěněte klidový režim po každém krmení. Důvodem je snížení rizika torze žaludku a zajištění lepšího trávení. Udává se nejméně 30 minut, avšak nejlépe je dopřát pejskovi po jídle až 2 hodinky klidu.
5. Sledujte vývoj hmotnosti a váhové přírůstky
Během růstu je velmi důležité pravidelně sledovat vývoj hmotnosti Vašeho štěněte. Vždy pečlivě zkontrolujte dávku krmiva, aby štěně nenabíralo na váze příliš rychle. Případná nadváha by mohla v budoucnosti uškodit jeho kostře.
6. Zpozorněte při dlouhodobém výkyvu od normálu
Jedná se např. o nadměrné pití, netypickou konzistenci a barvu stolice, zvracení, hubnutí … Veškeré výkyvy od normálu konzultujte se svým veterinárním lékařem.
Jak šetrně přejít na novou značku granulí u štěněte?
Při odběru pejska u chovatele zjistíme, čím a jak bylo štěně krmeno. Jestli – že chovatel využíval ke krmení granule pro štěňata se kterými nejste spokojeni a chcete si sami vybrat na trhu ty nejlepší granule pro štěňata a rozhodnete se tedy pro změnu značky, tak je důležité přechod na nové krmivo neuspěchat. Ve stravě by neměl nastat šok ihned po příjezdu do nového domova.
První 2 až 3 dny po příjezdu domů podávejte štěněti granule pouze od chovatele. Pak začněte v každé krmné dávce nahrazovat původní granule za nové. Poměr nových granulí po dobu přechodu postupně zvyšujte, dokud nedojde k úplné náhradě za granule nové. Takto krok za krokem míchejte granule zhruba 5–10 dní. Taková doba by měla štěněti stačit na zvyknutí si na novou stravu. Zpočátku se může stát, že bude mít štěňátko z nové stravy průjem. Ten by měl po zvyknutí si na nové krmivo ustát, ale neměl by trvat déle než týden. Pokud by průjem přetrvával i po uplynutí 7 dnů, je lepší nové krmivo vysadit a poradit se s veterinářem.