Objednat granule na míru
Pamlsky
Lososový olej
Konzervy
Chovatelské stanice
Všichni víme, jak je někdy těžké odolat lákavě vonícímu kousku tabulky čokolády. Bohužel to platí i pro naše čtyřnohé parťáky, kteří v nestřežený okamžik rádi pozřou tuto delikátní cukrovinku. Je známo, že čokoláda je pro psa nevhodná a nebezpečná. Z tohoto důvodu je dobré vědět, na jaké příznaky si dát pozor, co v takové situaci dělat, kdy vyhledat veterinární pomoc a jak naše mazlíčky ochránit před touto pochoutkou.
Proč je čokoláda pro psa nebezpečná?
Čokoláda obsahuje mimo jiné složku nazývanou THEOBROMIN. Je to látka, která má povzbuzující a stimulační účinky. V určitých dávkách je pro psa toxická. Je to z důvodu, že psí organismus nemá enzymy, které by zajistily rychlý rozklad této látky. Proces rozkladu je velmi pomalý. Díky tomu se v těle psa začnou hromadit toxické hladiny theobrominu a účinky přetrvávají po dlouhou dobu. Bohužel to znamená, že psi jsou velmi citlivý na theobromin, a i pozření malého množství může způsobit zdravotní problémy. Množství, které je pro psa životu nebezpečné závisí na HMOTNOSTI zvířete a na DRUHU čokolády, kterou snědl. Obecně lze říct, že čím vyšší obsah theobrominučokoláda má tím je pro psa jedovatější a důsledky jsou závažnější.
PRŮMĚRNÝ obsah theobrominu ve 100 gramech čokolády (množství theobrominu se může značně lišit nejen podle typu čokolády, ale také podle obsahu kakaa.)
Kakaový prášek 2 660mg.
Čokoláda na vaření 1 400mg.
Hořká čokoláda 760mg.
Mléčná čokoláda 200mg.
Bílá čokoláda 1,0mg.
Smrtelná dávka theobrominu pro zdravého psa je 100-250 mg/kg živé hmotnosti. Při průměrné dávce theobrominu 175mg/kg Vám může 100 gramová tabulka čokolády na vaření usmrtit 8 kg vážícího psa.
Jak se otrava projevuje a jaké jsou příznaky?
Známky otravy u psů jsou odlišné v závislosti na množství, které zvládli spořádat. Vzhledem k tomu, že se čokoláda ze zažívacího traktu zvířete vstřebává velmi pomalu, tak se klinické příznaky otravy většinou rozvinou do 24hodin. Posléze mohou potíže přetrvávat po dobu 48–72 hodin. Nejčastější příznaky, které můžeme pozorovat jsou – zvracení, bolesti břicha, později pak i neklid, nervozitu, hyperaktivitu, poruchy koordinace pohybů, zrychlený tep, zrychlený dech. V závažných případech se objevuje i svalová ztuhlost, svalový třes, zvýšená tělesná teplota, křeče nebo srdeční arytmie. Prognóza je dobrá, pokud je včas zahájena léčba postiženého zvířete.
Co dělat, když pejsek čokoládu snědl?
Jestli-že víte přibližně kolik gramů čokolády pejsek spořádal, je možné před prvním kontaktováním veterináře použít kalkulačku toxicity, která je dostupná na internetu. Ta spočítá, jaká dávka čokolády je pro Vašeho psa nebezpečná. Může být velmi obtížné s jistotou vědět kolik čokolády pejsek snědl, a proto je v tomto případě bezpečnější zavolat na veterinární kliniku, kde Vám veterinární lékař vysvětlí, jak postupovat a jestli je nutná jeho návštěva.
Při kontaktu s veterinárním lékařem je dobré mít připravené konkrétní informace, díky kterým se lékař bude moci lépe rozhodnout, zda Váš pejsek potřebuje léčbu.
Zdali je to možné poznamenejte si:
V případě nutnosti léčby se veterinární lékař soustředí na redukci vstřebávání theobrominu v těle psa. Dále se podávají v případě nutnosti léky proti křečím a preparáty pro léčbu poruch srdečního rytmu. Pokud je léčba zahájena včas dochází k uzdravení.
Uchovávejte veškerou čokoládu a další cukrovinky mimo dosah Vašeho pejska, přejdete tak zbytečným problémům a zdravotním komplikacím.
Upozornění: Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem.