Očkování štěňat

Očkování štěňat

Zveřejněno: 11. 5. 2023
4 minuty

Co se v článku dozvíte?

 • Proč je očkování důležité
 • Kdy začít s první vakcinací štěňat
 • Jak a kdy správně očkovat
 • Která pravidla dodržet po očkování a nežádoucí účinky vakcinace

Očkování je podstatnou součástí preventivní péče o domácí mazlíčky. Vakcinace brání vzniku a šíření závažných onemocnění a účinně chrání zvíře proti nákaze. Při očkování je do těla vpraveno malé množství původce nemoci, které samo o sobě není schopno infekci přivodit. Cílem je nastartovat imunitní systém, aby v případě nakažení byl schopen díky vakcinaci zničit nemoc již v počátku a to tak, že ani nedojde k jejímu propuknutí.

Narozená štěňata obvykle získávají největší množství protilátek přijímáním mleziva od feny v období prvních 24 hodin po narození. Je-li štěně po porodu v kontaktu s matkou tak jak je běžné, přijímá kojením asi 95 % protilátek. Někdy to z různých důvodu nemá, a proto je pak nutné fenu se štěňaty důsledně chránit před možnou nákazou, protože nepřijme-li štěně od matky první mléčnou žlázou produkovaný sekret (mlezivo) není chráněno jejími protilátkami. Štěně, které fena normálně kojila, je v prvních týdnech života chráněno mateřskými protilátkami. Vysoké hladiny těchto protilátek v krvi štěněte zůstávají přibližně do 6 týdnů věku a poté postupně klesají.

Vzhledem k tomu, že bez testu na množství hladiny protilátek v krvi nemáme nikdy jistotu, jak na tom štěně je se PRVNÍ vakcinace provádí před odchodem štěněte od matky do nového prostředí např. týden až dva před předáním novému majiteli.

S první vakcinací se může začít nejdříve po 6 týdnu věku. První dávka očkování může být ještě ničena zbytky mateřských protilátek, a proto je naprosto ZÁSADNÍ druhá dávka vakcíny, která se aplikuje v intervalu dvou až tří týdnů po očkování první dávky. Nedojde-li v tomto intervalu k přeočkování je třeba zahájit celé očkovací schéma znovu. Třetí vakcinace se aplikuje v rozmezí 3–4 týdnů od druhé dávky očkování. Poté následuje pravidelné roční přeočkování.

Samotnou kapitolou je očkování proti vzteklině, které je ze zákona povinné. Vakcinaci lze aplikovat nejdříve od 3 měsíců věku štěněte. Obvykle se očkuje spolu s posledním očkováním všech infekcí. Dle zákona je majitel povinen mít psa naočkovaného proti vzteklině od 6. měsíce. Je tedy možné vzteklinu naočkovat později a tím snížit zátěž imunitního systému štěněte. Přeočkování proti vzteklině následuje vždy, když se blíží ke konci doba účinnosti použité očkovací látky. Délka této doby záleží na značce očkovací látky, která byla použita. Podle toho pak psi chodí na přeočkování proti vzteklině každý rok, nebo každé dva až tři roky.

Jak by mohlo v praxi vypadat očkovací schéma? Je třeba zdůraznit, že obecné vakcinační schéma je vždy obtížné vyjádřit. Každé štěně bude mít svůj individuální postup očkování a od toho se bude odvíjet i následné přeočkování. Konkrétní postup vakcinace Vám sdělí Váš veterinární lékař i s termíny dalšího přeočkování, které se odvíjí od použité značky očkovací látky.

Základní vakcinační schéma (jedná se pouze o příklad, každá veterinární klinika má své vlastní očkovací postupy)

1. očkování

 • začíná nejdříve po 6 týdnech věku
 • očkují se 2 nemoci: psinka a parvoviróza

2. očkování

 • v 9 týdnech věku
 • očkuje se 5 nemocí: psinka, parvoviróza, infekční hepatitida, parainfluenza, leptospiróza

3. očkování

 • ve 12 týdnech věku
 • 5 nemocí: psinka, parvoviróza, infekční hepatitida, parainfluenza, leptospiróza
 • může se přidat i vzteklina nebo se očkuje samostatně za další 3-4 týdny

Posléze následuje pravidelné roční přeočkování.

Podstatným pravidlem je očkovat pouze zdravá zvířata. V případě onemocnění je žádoucí vakcinaci odložit. V den po očkování je klíčové zvíře příliš nezatěžovat a dodržet klidový režim. Psa nenechat nikde prochladnout a podání veškerých léčiv, včetně tablet na odčervení, konzultovat s veterinárním lékařem. Obvykle je vhodné odčervovat psy nejpozději týden před a nejdříve týden po očkování.

Samotná vakcinace je zpravidla dobře snášena. Nežádoucí reakce jako únava, nechutenství a přechodné zvýšení teploty se objevují zřídka a rychle odeznívají. Výjimečně se může vyskytnout svědění a zduření v místě vpichu nebo otok hlavy. O takovýchto nežádoucích účincích informujte svého veterinárního lékaře, který při příštím očkování změní značku vakcíny.

Granule na míru

z čerstvého masa, bez chemie s vlastní fotkou na pytli

Sestavit krmivo
Cena od 161 Kč / kg
Balení granule na míru 2 Balení granule na míru 1 Balení granule na míru 2