Naše štěně kouše

Naše štěně kouše

Zveřejněno: 25. 4. 2023
4 minuty

Co se v článku dozvíte?

  • Co štěněti dopřát, aby se naučilo kousání usměrňovat
  • Čím štěně zabavit a co je dobré pořídit
  • Jak regulovat nežádoucí chování
  • Praktické zkušenosti a co doporučují chovatelé

S radostí jste si domů přinesli malé roztomilé štěňátko a nemůžete se dočkat až společně budete trávit čas, mazlit se a hrát si. Konečně máte psího parťáka doma a jste natěšení na všechny společné chvíle. Jenže představa od reality se bohužel liší a vy začínáte mít pocit, že máte doma štěňátko, které nenechá žádnou ruku či nohu bez otisku svých rozkošných špičatých zoubků.

Kousání štěněte je považováno za přirozené chování. Štěně nezná míru, jak moc může kousnout, protože nemá vrozeno citlivé a jemné ovládání svých čelistí. Jak kontrolovat stisk své čelisti se musí naučit postupně při hrách se svými stejně starými partnery ve smečce nebo si svůj stisk rádo procvičuje doma. Dle následných reakcí od nás či od jiných štěňat se učí řídit své kousání. Když štěně kouše je právě naše odezva na jeho chování velmi důležitá. Samo nepochopí, co už je moc. Nechat se od štěněte okusovat bez reakce je cesta k tomu, že Vás nebude respektovat.

Školka pro štěňata je skvělou příležitostí, kde se může pejsek naučit kousání regulovat. Pejskovi dopřejte dostatek příležitostí pohrát si po psím s jinými štěňaty a pohodovými dospělými psy. Při dobré interakci proběhne během krátké chvíle několik vzájemných stisků a štěně tak rychle získává nové poznatky. Čím víc se bude realizovat se svými parťáky sobě rovnými, tím méně bude mít potřebu kousat Vás.

Štěně si cvičí svůj stisk i doma a bohužel jsme hlavním terčem buď my nebo různé předměty co má v blízkosti. Okusováním se chce pejsek zabavit a vydat energii kterou v sobě má. Řešením je nabídnout ke kousání dostatek vhodných předmětů dle stáří pejska. Pro štěňata jsou vynikající různá kousátka a žvýkací kosti, které doprovází štěně fázemi růstu zubů a podporují žvýkání. Většinou mají i aroma, takže pokud máte pejska, který opravdu rád kouše tohle je pro něj skvělá volba. Další variantou pro zabavení jsou zajímavé hry např. krmné míče či psí hlavolamy, které zaměstnají nejednu psí hlavičku. 

Naučte štěně hrát si s vámi a učte ho hrám přijatelných v lidské společnosti. Ukažte mu formy her, které budou vyhovovat oběma stranám a stanou se tak zdrojem nekonečné zábavy. Důležité je vymezit jasný začátek a konec hry. Vy určujete, jak dlouho bude hra trvat a kde jsou hranice. Nastane-li při hře chování, které je pro Vás již nepřijatelné a nepomáhá napomenutí, vysvětlení ani převedení na jinou činnost následuje usměrnění a okamžité ukončení hry.

Psa při každém vyhovujícím chování nezapomínejte chválit, jen tak může pochopit co je a co není správné.

Jak regulovat nežádoucí chování? 

Všichni máme svůj vlastní způsob, jak reagujeme, když nás štěně kouše. Každé psí plemeno je velmi individuální a bohužel neexistuje přesný návod. To, co platí na jednoho nemusí platit na druhého. Každý bude hájit svůj způsob a vy si musíte sami nalézt, ten, který Vám bude vyhovovat a zároveň na psa fungovat. Co tedy dělat, když štěně kouše? Na tuto otázku jsme se zeptali zkušených chovatelů a níže je souhrn některých odpovědí.

Nejvíce dle svých zkušeností doporučujete:

Aktivity, při kterých štěně vybije přebytečnou energii. Zabavit štěněti hlavu např. formou učení poslušnosti (např. sedni, lehni, místo, ke mně, …) Společné hraní si, procházky a dostatek příležitostí pohrát si s jinými psy. Hračky různých tvarů a struktur (vybírejte dle stáří štěněte). Když kousne, tak bolestivě vykřiknout au a psovi dát do tlamy cokoliv jiného co smí kousat. Zvýšeným a důrazným hlasem říct fuj, ne, nesmíš, dost (dle toho co používáte při zákazu) a okamžitě ukončit hru a odejít.

V okamžiku, kdy Vás štěně kouše okřiknout ho a přestat se hýbat = nepohyblivý cíl není zábavný.

Využít při hraní ohrádku, ze které můžete ve zlomku vteřiny odejít ven a dát tak štěněti okamžitou zpětnou vazbu, jaká hra je nepřijatelná.

Stisknutím zvířecí tlamy a pevným hlasem říct dost, pak poslat na místo a hru ukončit.

Granule na míru

z čerstvého masa, bez chemie s vlastní fotkou na pytli

Sestavit krmivo
Cena od 161 Kč / kg
Balení granule na míru 2 Balení granule na míru 1 Balení granule na míru 2